top of page

2024-2025 Schedule

Monday

4:00 and later Private Piano lessons

4:00 Junior Jazz Studio B(AI)

4:00 Mini Company Studio C (IC)

5:00 Lyrical/Contemporary Studio A (IC)

5:00 Apprentice Jazz Studio B (AI)

5:00 Junior Modern Studio C (JC)

6:00 Ballet/Tap Studio A (IC)

6:00 Acro Studio B (AI)

6:00 Conditioning Studio C (JC)

7:00 Training Company Studio A (IC)
7:00 Drama (1.5 hours) Studio B (AI)

7:00 Apprentice Modern Studio C (JC)
8:00 Senior Modern Studio C (JC)

Tuesday

4:00 & later Private voice lessons

4:00 Petite Ballet Studio B (GB)

4:00 Apprentice/Apprentice Elite Tap Studio C (DS)

5:00 Petite Jazz Studio A (KD)

5:00 Apprentice/Apprentice Elite Ballet (1.5) Studio B (GB)

5:00 Junior Tap Studio C (DS)

6:00 Beginner Tap Studio A (DS)

6:30 Senior Company Studio B ((IC)

6:30 Junior Company Studio C (AA)

7:00 Beginner Jazz Studio A (KD)

7:30 Junior Technique Studio B (IC)

7:30 Senior Tap Studio C (AA)

8:00 Jazz 10 & up Studio A (KD)

8:30 Alumni Studio B (IC)
8:30 Musical Theater Studio C (AA)

Wednesday

4:00 Apprentice Elite Company Studio C (DS)

5:00 Apprentice Elite Modern Studio B (AB)

5:00 Training/Petite Technique Studio C (DS)
6:00 Tot Hop Studio A (TM)

6:00 Recreational Modern Studio B (AB)

6:00 Training/Petite Tap Studio C (DS)
7:00 Pom Studio A (RM)

7:00 Senior Technique Studio B (AB)

7:00 Hip Hop 1 Studio C (TM)

8:00Senior Lyrical/Contemporary Studio B (AB)

8:00 Hip Hop 3 Studio C (TM)

Thursday 

4:00 Petite Company Studio A (IC)

4:00 Senior Jazz Studio B (AI)

4:00 Junior Ballet/Pointe (1.5 hours) Studio C (GB)

5:00 Creative Studio A (KD)

5:00 Production (5-6:30 TR/PET/APP) Studio B (AI)

5:30 Production (5:30-7 AE/JR/SR) Studio B (AI)

5:30 Beginner Ballet Studio C (GB)

6:00 Ballet/Jazz Studio A (KD)

7:00 Art 1 (KD)

7:00 Hip Hop 1 Studio A (TM)

7:00 Apprentice Elite Jazz Studio B (AI)

7:00 Senior Ballet/Pointe (2 Hours) Studio C (GB)

8:00 Art 2 (KD)

8:00 Hip Hop 2 Studio A (TM)

8:00 Apprentice Elite Technique Studio B (AI)

Friday 

4:00 Training Jazz Studio B (KD)

4:00 Mini Ballet Studio C (AB)

5:00 Mini Jazz Studio B (KD)

5:00 Training Ballet Studio C (AB)

6:00 Hip Hop 2 Studio A (TM)

6:00 Apprentice Company Studio B (AB)

6:00 Ballet/Tap Studio C (KD)

7:00 Apprentice Technique Studio B (AB)

Saturday

10:00 Creative 1 Studio B (KD)
10:00 Fencing 1 Studio C (TS)

11:00 Creative 2 Studio B (KD)

11:00 Fencing 2 Studio C (TS)

12:00 Ballet/Jazz Studio B (KD)

12:00 Advanced Fencing (1.5 hours) Studio C (TS)

bottom of page