2022-2023 Schedule

Monday - 

4:00-5:00 Junior Modern (AM) Studio C

5:00-6:00 Junior Jazz (AI) Studio B

5:00-6:00 Modern 1 (AM) Studio C

6:00-7:00 Ballet/Tap (IC) Studio A

6:00-7:00 Acro (AI) Studio B

6:00-7:00 Junior Company Class (AM) Studio C

7:00-8:00 Contemporary (IC) Studio A

7:00-8:00 Senior Elite Jazz (AI) Studio B

7:00-8:00 Senior Jazz (AM) Studio C

8:00-9:00 Senior & Senior Elite Lyrical (AI) Studio B

8:00-9:00 Adult Modern (AM) Studio C

Tuesday - 

4:30-5:30 Musical Theater 1 (DS) Studio C

5:00-6:00 Beginner Ballet (CV) Studio B

5:30-6:30 Beginner Tap (DS) Studio C

6:00-7:30 Junior Ballet/Pointe Studio B

6:30-7:30 Tot Hop (TM) Studio A

6:30-7:30 Senior/Senior Elite Tap (AA) Studio C

7:30-8:30 Hip Hop 1 (TM) Studio A

7:30-8:30 Junior Tap (AA) Studio C

7:30-9:30 Senior/Senior Elite Ballet/Pointe (CV) Studio B

8:30-9:30 Hip Hop 2 (TM)

Wednesday - 

4:00-5:00 Training Jazz (KD) Studio A

4:00-5:00 Apprentice Elite Modern (AM) Studio B

4:00-5:00 Petite Company Class (CV) Studio C

5:00-6:00 Creative (KD) Studio A

5:00-5:45 Strength & Conditioning (Training, Petite & App Elite) (AM) Studio B

5:00-5:45 Leaps & Turns (JR, SR & SE) (CV) Studio C

5:45-6:30 Strength & Conditioning (JR, SR & SE) (AM) Studio B

5:45-6:30 Leaps & Turns (Training, Petite & App Elite) (CV) Studio C

6:00-7:00 Ballet/Jazz (KD) Studio A

6:30-7:30 Senior/Senior Elite Modern (AM) Studio B

6:30-7:30 Apprentice Elite Company Class (AA) Studio C

7:30-8:30 Senior Elite Company Class (AM) Studio B

7:30-8:30 Senior Company Class (AA) Studio C

8:30-9:30 Musical Theater (AM) Studio B

Thursday -

4:00-5:00 Apprentice Elite Jazz (AI) Studio B

4:00-5:00 Petite Jazz (KD) Studio C

5:00-7:00 Production (AI) Studio B 5:00-6:30 Training,Petite & Apprentice Elite, 5:30-7:00 JR, SR & SE

5:00-6:00 Beginner Jazz (KD) Studio C

6:00-7:00 Jazz 10 & up (KD) Studio A

6:30- 7:30 Art 1 

6:30-7:30 Hip Hop 1 (TM) Studio C

7:00-8:30 Drama (AI) Studio B

7:30-8:30 Art 2

7:30-8:30 Hip Hop 2 (TM) Studio C

8:30-9:30 Hip Hop 3 (TM) Studio C

Friday - 

4:00-5:00 Apprentice Elite Tap (DS) Studio C

4:30-5:30 Training Ballet (CV) Studio B

5:00-6:00 Ballet/tap (KD) Studio A

5:30-6:30 Training/Petite Tap (DS) Studio C

5:30-7:00 Apprentice Elite Ballet (CV) Studio B

6:00-7:00 Ballet/jazz (KD) Studio A

6:30-7:30 Training Company class (DS) Studio C

7:00-8:00 Petite Ballet (CV) Studio B

Saturday - 

10:00-11:00 Creative 1 (KD) Studio B

10:00-11:00 Fencing 1 (MG) Studio C

11:00-12:00 Creative 2 (KD) Studio B

11:00-12:00 Fencing 2 (MG) Studio C

12:00-1:00 Ballet/jazz (KD) Studio B

12:00-1:30 Advanced Fencing (MG) Studio C