2021-2022 Schedule

Monday - 

4:00-5:00 Junior Jazz - Studio B (AI)

4:00-5:00 Apprentice Elite Technique - Studio C (AM)

5:00-6:00 Apprentice Elite Jazz - Studio A (KD)

5:00-6:00 Acro - Studio B (AI)

5:00-6:00 Junior Modern - Studio C (AM)

6:00-7:00 Jazz 10 & up - Studio A (KD)

6:00-7:30 Drama - Studio B (AI)

6:00-7:00 Senior Elite Company - Studio C (AM)

7:00-8:00 Senior/Senior Elite Modern - Studio C (AM)

8:00-9:00 Senior Jazz - Studio B (AI)

8:00-9:00 Lyrical - Studio C (AM)

Tuesday - 

4:00-5:00 Training/Petite Technique - Studio B (CV)

4:00-5:00 Ballet/Tap - Studio C (KD)

5:00-6:00 Beginner Ballet - Studio B (CV)

5:00-6:00 Training Jazz - Studio C (KD)

6:00-8:00 Senior/Senior Elite Ballet Pointe - Studio B (CV)

6:00-7:00 Beginner Jazz - Studio C (KD)

7:00-8:00 Hip Hop 1 - Studio A (TM)

7:00-8:00 Junior Tap - Studio C (AA)

8:00-9:00 Hip Hop 2 - Studio A (TM)

8:00-9:30 Junior Ballet/Pointe - Studio B (CV)

8:00-9:00 Senior/Senior Elite Tap - Studio C (AA) 

Wednesday - 

4:00-5:00 Ballet 10 & Up - Studio B (CV)

4:00-5:00 Apprentice Elite Tap - Studio C (DS)

5:00-6:00 Apprentice Elite Modern - Studio B (CV)

5:00-6:00 Beginner Tap - Studio C (DS)

6:00-7:00 Senior/Senior Elite Technique - Studio B (CV)

6:00-7:00 Apprentice Elite Company -  Studio C (AA)
7:00-8:00 Junior Technique - Studio B (CV)

7:00-8:00 Senior Company - Studio C (AA)

8:00-9:00 Pilates - Studio B (CV)

8:00-9:00 Junior Company - Studio C (AA)

Thursday -

4:00-5:00 Senior Elite Jazz - Studio B (AI)

4:00-5:00 Petite Jazz - Studio C (KD)

5:00-6:30 Production (5:00-6:30 - TR/PET/AE:5:30-7:00 JR/SR/SE)

5:00-6:00 Creative - Studio C (KD)

6:00-7:00 Ballet/Jazz - Studio A (KD)

6:30-7:30 Hip Hop 1 - Studio C (TM)

6:30-7:30 Art 1 - Art Studio (MD)

7:00-8:00 Senior/Senior Elite Lyrical - Studio B (AI)

7:30-8:30 Hip Hop 2 - Studio C (TM)

7:30-8:30 Art 2 - Art Studio (MD)

8:00-9:00 Musical Theater - Studio B (AI)

8:30-9:30 Hip Hop 3 - Studio C (TM)

Friday - 

4:00-5:30 Apprentice Elite Ballet - Studio B (CV)

4:30-5:30 Training/Petite Tap - Studio C (DS)

5:30-6:30 Training Ballet - Studio B (CV)

5:30-6:30 Petite Company - Studio C (DS)

6:30-7:30 Petite Ballet - Studio B (CV)

6:30-7:30 Training Company - Studio C (DS)

Saturday - 

10:00-11:00 Creative 1 - Studio B (KD)

10:00-11:00 Fencing 1 - Studio C (MG)

11:00-12:00 Creative 2 - Studio B (KD)

11:00-12:00 Fencing 2 - Studio C (MG)

12:00-1:00 Ballet/Jazz - Studio B (KD)

12:00-1:30 Advanced Fencing - Studio C (MG)